Belgia a învins România cu 2:0 în Grupa E

Tielemans a marcat după 73 de secunde, iar De Bruyne, decisiv. Românii nu au reușit să își fructifice ocaziile

Köln – Belgia a supraviețuit primei situații de presiune la Campionatul European de Fotbal. Cu o victorie cu 2:0 (1:0) împotriva României, “diavolii roșii”, care au alunecat la început, au obținut primele lor trei puncte în al doilea meci din grupă. Youri Tielemans a adus Belgia în avantaj după doar 73 de secunde, sâmbătă seara, la Köln, înainte ca Kevin De Bruyne să clarifice totul în minutul 80. Românii, care avuseseră succes în primul meci, au ratat ocaziile de a egala.

Toate cele patru echipe au acum trei puncte în Grupa E, România fiind în continuare pe primul loc în fața Belgiei. Favoriții grupei întâlnesc acum Ucraina miercuri, în timp ce România joacă împotriva Slovaciei.

Lovitura de începere a dat tonul unui meci turbulent, cu un ritm ridicat. Belgienii, care nu și-au fructificat ocaziile la prima lor participare la Campionatul European, au început în forță și au fost recompensați imediat. Jeremy Doku a pătruns în suprafața de pedeapsă și l-a găsit pe atacantul său, Romelu Lukaku, care l-a întins pe Tielemans, care pândea la marginea careului. 1:0 pentru Belgia a fost perfect. Mijlocașul lui Aston Villa a fost una dintre cele patru noi achiziții aduse de antrenorul Domenico Tedesco după înfrângerea din deschidere. Fundașul central Jan Vertonghen (37 de ani) a bifat a 155-a apariție în tricoul echipei.

Românii, însoțiți de numeroși fani, nu au fost șocați. Apărătorul Radu Drăgușin s-a înălțat în sus după o lovitură de colț, dar portarul Belgiei, Koen Casteels, a respins lovitura de cap peste transversală (5′). Belgia a revenit apoi la conducere, efectuând în mod repetat curse periculoase spre suprafața de pedeapsă a României prin perechea sa de fundași laterali formată din Doku și Dodi Lukebakio. De Bruyne a preluat mingea în centru. Lukaku și-a croit drum cu mult efort fizic, dar șutul său pe poartă a fost blocat de puțin. Lukabakio a fost respins apoi de portarul român Florin Niță, care a salvat în zbor. Între timp, românii căutau în primul rând să contraatace.

Primul șut pe poartă din al doilea sfert de oră a aparținut românilor prin Dennis Man. Valentin Mihăilă a profitat apoi de o scăpare a belgienilor, dar nu a reușit să finalizeze periculos. De cealaltă parte, De Bruyne a țintit de două ori, dar a șutat puțin pe lângă poartă și nu a reușit să-l învingă pe Niță. S-au jucat doar zece minute din repriza a doua. Lukaku a experimentat în sfârșit un deja vu. Atacantul central a luat-o la fugă după o pasă lovită de De Bruyne, a marcat pentru 2:0 și a sărbătorit sfârșitul secetei sale de goluri (64′). Cu toate acestea, golul nu a contat din cauza unui offside strâns, Lukaku fiind cu un picior în față. A fost al treilea gol anulat de proba video la acest Campionat European.

România era încă în joc. Au avut o șansă mare de a egala, dar au ratat într-un unu la unu cu Casteels (68′). Înainte de expirarea ultimelor zece minute, belgienii au luat o decizie preliminară. De data aceasta, Casteels a fost furnizorul, lovitura sa de ceai devenind șablonul ideal pentru De Bruyne, care a finalizat cu mult efort. România a încercat din nou totul, înlocuitorul Denis Alibec fiind aproape de a înscrie golul final. Belgia nu a permis mai mult.

Clasamente oferite de Sofascore
erichmocanu

a început munca de jurnalist după ce a observat ca abuzul asupra cetățeanului si sclavia este peste tot. Erich Mocanu este unul din fondatorii organizației AEBS.org, organizație germana-romana ce se ocupa de apărarea drepturilor omului si combaterea acestor fapte. emTV si-a propus sa facă public toate aceste fapte, pentru a arata ca realitatea este cu totul alta si nu așa cum ne mint politicienii. Hai si pe: https://facebook.com/erichmocanu Whatsapp: https://chat.whatsapp.com/JhBQgMpmb836KaKOpstNuM Twitch: https://twitch.com/erichoficial TikTok: https://tiktok.com/@erichmocanu